RehabilitačníPomůcky.cz

Bežecké pásy

Chůze a běh jsou nejpřirozenějším pohybem člověka a proto jsou běžecké pásy jedny z nejvyhledávanějších fitness trenažérů, které jsou vhodné jak pro domácí cvičení, tak i pro profesionální cvičení v posilovnách. Výhodou běžeckých pásů je, že na nich můžete běhat za jakéhokoliv počasí, v kteroukoliv denní dobu a v kterémkoliv ročním období. Během na těchto trenažérech se zvyšuje fyzická kondice. Trénink probíhá většinou v anaerobním pásmu, což zvyšuje funkci kardiovaskulárního systému, to má pozitivní vliv na krevní tlak a zvyšuje se vitální kapacita plic. Samozřejmě, že běh na běžeckém pásu, také pomáhá spalovat tuky a formovat postavu, což ocení hlavně ženy. Většina běžeckých pásů má široký rozsah využití a to od lehké rehabilitační chůze, která nám může pomoci v začátcích při získávání fyzické kondice, až po náročný běžecký trénink vrcholových sportovců. Při výběru běžeckého pásu je důležité dbát na jeho kvalitu a odpružení, protože to určuje životnost trenažéru. Důležité je, uvědomit si, za jakým účelem budeme běžecký pás používat (spalování tuků, udržení kondice, vrcholové běhání atd.) a podle toho si zvolit ten nejlepší a cenově dostupný trenažér, který nám bude vyhovovat. Pro lepší manipulaci jsou trenažéry opatřeny transportními kolečky a pomocným tlumičem. K lepšímu uskladnění poté slouží možnost sklopení běžecké plochy nahoru.

 

 Podle čeho si vybrat správný běžecký pás domů

Výběr správného běžeckého pásu pro domácí využití záleží hlavně na tom,kdo a jak na něm bude běhat. Pokud se bude jednat o běhání na spalovaní tuků a zpevnění svalů nebo o kondiční běhání pro udržení fyzičky v zimních měsících či o plnohodnotné tréninky aktivních sportovců. K tomu se ještě musí zohlednit výška a váha sportovce, který bude běžecký pás používat. Přímo na trenažéru nás zajímá při výběru běžecká plocha a její velikost. Čím širší plocha pásu, tím větší komfort při běhání. Pásy se šířkou do 35 cm jsou vhodné akorát tak na chůzi, nehodí se ani k lehkému běhu. Optimálnější jsou pásy se šířkou mezi 40 – 45 cm, které se dají použít pro lehčí kondiční domácí běh o rychlosti max. 10Km/h. Mezi nejčastěji kupované se však řadí pásy se šířkou nad 46 cm. Ty již umožňují veškeré druhy běhu při různých rychlostech. Dokonce jsou tak komfortní, že na nich při běhu můžeme sledovat i televizi. Dále se budeme zajímat o odpružení běžecké plochy, protože to nám udává zatížení kloubů, které budeme při běhu na trenažéru mít. Pásy, které nemají žádné odpružení, slouží pouze na chůzi. Základní odpružení, které spočívá v uložení desky na gumových podložkách, je vhodné už na domácí běh. Dražší trenažéry již mívají celou rámovou konstrukci přizpůsobenou k minimálnímu zatížení kloubů, což eliminuje většinu nárazů a běh je tak kvalitnější. Špičkové trenažéry, které slouží hlavně lidem s poškozením kloubů či páteře, mají speciální zdravotní odpružení. Zajímat nás také bude možnost nastavení sklonu běžecké plochy, protože tím můžeme simulovat běh po rovině nebo do kopce. Nastavení sklonu je buď ručně, motorově nebo u nejnovějších trenažérů automaticky, podle typu zvoleného programu. Nosnost rámu běžeckého pásu závisí na jeho masivnosti a výkonu motoru (většinou jsou již předem dány výrobcem). Samotný výkon motoru je dán šířkou pásu, použitým motorem, stylem jeho regulace a vahou osoby, která běžecký pás používá. Tyto faktory je dobré zohlednit při výběru správného motoru, aby jeho výkon stačil našemu běžeckému tempu.

Ovládání běžeckého pásu je možné třemi způsoby. Nejzákladnější je ovládání přes + a – ručně na displeji počítače. U lepších trenažérů lze zvolit speciální program, který si řídí vše automaticky sám a jeho průběh můžete sledovat na displeji. Dalším typem jsou speciální programy, které automaticky upravují rychlost dle nastavené tepové frekvence nebo podle polohy běžce na pásu.
Důležitým faktorem pro správný trénink na běžeckém pásu je měření tepové frekvence. Většina strojů je vybavena dotykovým snímačem tepové frekvence nebo ušním snímačem. Oba ale nejsou moc spolehlivé. Proto je lepší pořídit si běžecký pás, který má integrovaný přijímač pro hrudní pás, který je zcela přesný a bezdrátově se z něho dají přenášet informace o tepové frekvenci do počítače.

 

Jak správně běhat na běžeckém páse

Při běhu by mělo být tělo drženo rovně s velmi mírným předklonem. Krok by měl jít přes celou délku chodidla v rovině dopadu na běžecký pás a neměly by se překopávat kolena. Ruce jsou při běhu ohnuté v loktech (oba ve stejném úhlu) a hlavní pohyb vychází z ramen. Jinak jsou ruce uvolněné a jen prsty lehce sevřené. Důležité je také dbát na kvalitní sportovní běžeckou obuv. Trénink by měl probíhat alespoň 3x – 4x týdně nejméně 30 minut, aby docházelo k čerpání energie z tuků. Nesmíse také zapomenout na pravidelnost tréninku. Během tréninku je dobré měření tepové frekvence, abychom dosáhli kýženého efektu. Při anaerobním cvičení by se měla tepová frekvence pohybovat okolo 70% naší maximální tepové frekvence. Dalším předpokladem pro správné zvládnutí běhu na pásu je správné nastavení intenzity. Vůbec v začátcích je lepší nastavit si nižší rychlost běhu a postupně přidávat, jen tak celé cvičení vydržíme. Pro komplexnost celého cvičení na běžeckém pásu je dobré ještě dodržovat zdravou stravu.

 Příklad vhodného domácího běžeckého pásu

Jedním z nejlepších běžeckých pásů na trhu pro domácí využití je JKexer FOCUS 860. Nepatří sice k nejlevnějším, ale zdaleka není ani nejdražším běžeckým pásem v této kategorii. Rozhodně je však dosti kvalitní, aby zvládl trénink na spalování tuků, ale také intenzivnější a rychlejší běžecký trénink. Jeho základní parametry jsou:

Abychom udrželi co nejdelší životnost běžeckých pásů, je důležité zabránit jejich tření. Proto je nezbytné o ně pravidelně pečovat, hlavně pokud se pás používá intenzivně! JKexer silikonové mazivo na běžecké pásy je vhodné skoro pro všechny typy běžeckých pásů a pomáhá od poruch motoru, při poškození pásu, poškození desky atd.. Trenažéry je vhodné promazávat po každých 20 – 30 hodinách provozu.

 

zpět