Doplňky stravy pro sportovce se staly nedílnou součástí výživy všech sportovců, ať již profesionálních, aktivních nebo jen amatérských. Každý by měl při nabírání svalové hmoty, či udržení se v kondici nebo při hubnutí, dbát na tři základní věci a to je trénink, odpočinek a výživa. Jedině spojením těchto tří složek, můžeme dosáhnout dokonalého výsledku, který jsme si určili. Důležité je uvědomit si, že slovní spojení „Doplňky stravy“ opravdu znamená jen doplnění správného jídelníčku o cukry, bílkoviny, vitamíny atd. a nikoliv nahrazení přirozené stravy. Vždy je pestrá pevná strava lepší a vyváženější než samotné doplňky. Proto by doplňky stravy nikdy neměly nahradit normální zdravá jídla. Samozřejmě při zvýšené fyzické a kondiční aktivitě, tělo potřebuje doplňovat více a častěji důležité látky, které vedou k lepší aktivitě svalů a poté k jejich regeneraci, což tělo samotnou pevnou stravou jen tak nezvládne. Co je zajímavé, ale přesto se o tom moc nemluví je, že doplňky stravy nejsou vhodné jen pro sportovce, ale také pro lidi, kteří nejsou až tak v životě aktivní, ale mají namáhavou práci a nestačí se správně stravovat nebo mají stresové a psychicky náročné zaměstnání. U nich je potřeba doplnění vitamínů, cukrů atd.. stejně důležitá jako u sportovců.
Než přejdeme k jednotlivým suplementům, které je vhodné v začátcích používat, musíme upozornit na to, že je velmi důležité dbát na správné dávkování a zařazení doplňků do jídelníčku. Někteří si myslí, že by se s užíváním doplňků stravy mělo začít až po jednom roce cvičení, kdy tělu začnou ubývat nahromaděné látky, což je v určité míře pravda, a však někdy je tělo rychlejší než si myslíme, a proto je dobré některé základní látky, které vyživují svaly, tělu dopřát už od začátku cvičení. Pojďme si představit základní látky, které by ve vašem jídelníčku neměly chybět.
Pravidelný přísun vitamínů a minerálů je důležitý pro růst svalů. Hlavní část se získává z pevné stravy, kterou tvoří i zelenina a ovoce, které by se měly jíst během celého dne. Přísun minerálů může být i z minerálních vod. Druhou menší částí, pro získání vitamínů a minerálů, jsou doplňky stravy. Jedním z těchto doplňků je multivitamínový přípravek. U něj si dávejte akorát pozor, aby se neskládal ze samých vitamínů B, protože ostatní vitamíny jsou pak potlačeny. Dávkování multivitamínu se liší podle výrobce, proto je důležité před prvním použitím si přečíst příbalový leták. Druhým doplňkem je vitamín C. Ten existuje ve více variantách a provedeních a liší se i podle výrobce. Pro začátek stačí používat vitamín C, který obsahuje 500mg účinné látky. Také je dobré kupovat si tyto přípravky „pro sportovce“ nikoliv třeba v lékárnách, protože mají vyšší účinnost.
Je dobré hned zvolit ty proteiny, které obsahují vysoké množství bílkovin (75% - 85%) a nízké procento sacharidů (ty načerpáte snadno během dne ze stravy). Proteinové doplňky stravy je vhodné během roku střídat, klidně můžete prostřídat i jiné firmy. Určitě není vhodné celý rok mít zdroj proteinu pouze ze syrovátky, mohli byste se tak předávkou určitou aminokyselinou, kterou syrovátka obsahují a naopak by vám mohli začít chybět jiné aminokyseliny, čímž by mohla vzniknou aminokyselinová dysbalance, což by mohlo způsobit pomalý růst svalů a celkově by se to mohlo podepsat na vašem zdraví.
Gainer nebo-li sacharid obsahuje hlavně sacharidy, které tělo potřebuje při těžkém tréninku, aby docházelo k svalovému nárůstu. Proto je při jeho koupit důležité dbát na množství cukrů, které obsahuje a pořídit si to s větším obsahem cukrů. Tento doplněk si pořizují hlavně těžko nabírající jedinci.
Creatin patří k jedněm z nejvyhledávanějších doplňků stravy na trhu. Jeho hlavní činností je natahování vody do svalu a zadržení jí v něm, což vypadá jako zvětšení síly a objemu svalu. Tento efekt je opravdu jen optický a creatin nárůst svalů sám nedokáže. Dokonce si toho můžeme povšimnout pouze u lidí s větším obsahem tuků, na svalnatých jedincích si toho ani nevšimneme. Jeho samotná efektivita je velice krátká, při vysazení používání creatinu se jeho účinky rychle vytratí. Dávkování creatinu záleží na jeho výrobci.
Při výběru kvalitních doplňků stravy pro sportovce je důležité si uvědomit, pro jaký sport, za jakým cílem a kam chceme v tréninku směřovat. Je totiž rozdíl v aerobním a v anaerobním tréninku. Máme dvě hlavní skupiny, podle kterých se správně rozdělují i doplňky stravy. První skupinu tvoří silový sportovci, kteří mají tréninky uzpůsobené k nárůstu svalů (celkově mají větší množství svalové hmoty) a vyšší silou disponují i při jednotlivých opakování. Druhá skupina je určena vytrvalostním sportovcům, kteří nepotřebují a ani nemají tolik svalové hmoty jako silový sportovci, protože by ji během tréninku stejně neprodýchali (což by bylo kontraproduktivní pro trénink), ale přesto jejich procento tuku je stejné jako u svalových sportovců (někdy muže být i o něco nižší). U obou skupin se tak liší i suplementy, které by měly jako doplněk stravy používat. Ukažme si jaké látky jsou vhodné pro jednotlivé skupiny:
Silový sportovci se snaží o čistý nárůst svalové hmoty, zvýšení síly svalů a o jejich správnou regeneraci. Proto je pro ně vhodné používat tyto látky:
Proteiny a aminokyseliny – vysoký obsah bílkovin, pro vyváženou bilanci aminokyselin
Creatin – jeho samostatné užívání nepomáhá k nárůstu svalové hmoty
Gainer a jiné zdroje energie – dobré si vybrat sacharidy s větším množstvím cukrů
NO přípravky a anabolizéry
Vytrvalostní sportovci potřebují hlavně hodně energie, aby vydrželi během celého vytrvalostního tréninku, což znamená, že se energie musí uvolňovat postupně. Dále by mělo docházet k zlepšení regeneračních schopností svalů, aby se rychle neunavovaly. K tomu slouží tyto suplementy:
Iontové nápoje – existují různé druhy a příchutě
Energetické tyčinky nebo gely – rychlý zdroj energie
Kloubní výživa – dlouhodobé zatěžování kloubů při vytrvalostním tréninku může vést k opotřebení
Gainer – přísun sacharidů
Regenerační nápoje
Můžeme se ještě zmínit o jedné takové podskupině, kde doplňky stravy hrají významnou roli. Jde o skupinu, která si vezme z předchozích dvou kategorií od každé něco a patří do ní lidé, kteří chtějí snížit svou tělesnou hmotnost, tedy zhubnout. Ti totiž využívají jak aerobní tak i anaerobní trénink, protože potřebují udržet svalový tonus i mít nějakou kondičku. Doplňky stravy, které by měly být zařazeny do jídelníčku jsou:
Spalovače tuku
Kloubní výživa – větší množství tuků v těle více zatěžuje klouby
Iontové nápoje – rychlý přísun energie
Aminokyseliny
Proteiny
Náhrady stravy – nahrazení nekvalitní stravy nikoliv pevné stravy
Doplňky stravy se používají celý den a však pouze v přesném dávkování a nikdy nesmí nahradit pevnou pestrou vyváženou stravu. Nejčastěji je dávkování určeno před a po tréninku. Odměření přesného množství doplňku většinou určuje výrobce, podle typu výrobku. Stále je důležité dodržovat 5 jídel denně v menším množství (snídaně, svačina, oběd, svačina a večeře). Celkově by se dalo říci, že doplňky stravy jsou skoro nutností, protože skvěle doplňují výživové návyky moderního člověka. Dodávají mu energii, vitamíny a bílkoviny, které potřebuje pro přežití v této uspěchané, stresové a psychicky náročné době.