RehabilitačníPomůcky.cz

 

 Osy na cvičení

Osy i tyče na cvičení slouží k efektivnímu posilování různých částí těla. Osa je základem pro vytvoření činky, kterou najdete skoro ve všech posilovnách, ale můžete si ji zakoupit i sami domů a vytvořit si tak činky podle vaší potřeby pro co pohodlnější cvičení. V začátcích posilování můžete využívat osu k cvičení samostatně bez jakéhokoliv příslušenství, abyste si nacvičili správný úchop a provedení jednotlivých cviků, aniž byste to hned ze začátku „přetáhli“. Pokud máte natrénováno a nebo nejste úplný začátečník ve fitness, můžete si k osám vybrat spoustu dalších vymožeností, které jsou k tomuto typu posilování určeny. Jedná se o různé druhy kotoučů k zvýšení zátěže, o uzávěry proti sjíždění kotoučů z osy, existují různé druhy lavic, které se mohou používat při cvičení a v neposlední řadě se také jedná o různé druhy samotných os na cvičení, které jsou k dostání.

 

Rozdíl mezi rovnou a zakřivenou osou

Rovné osy se využívají hlavně pro bicepsové posilování, jako je například vzpírání ve stoje nebo bench press v leže. Osy se zakřivením (např. typ RZ) jsou zase vhodné pro posilování tricepsů. Vedli se velké dohady o tom, jestli jsou zakřivené osy vhodnější pro posilování, protože tolik nezatěžují šlachy a vazy, což vede k menšímu počtu poranění loktů a zápěstí a jejich úchop je pohodlnější a anatomicky lepší. Moderní studie však dokazují, že při cvičení s oběma typy činek, například při bicepsovém zdvihu, dochází ke stejnému zatížení všech tří ohýbačů paže, tudíž nemůžeme říci, že by byl nějaký typ pro tělo lepší. Jinou roli zde hraje pohodlnější úchop a usnadnění tréninku, ale v podstatě záleží na každém jednotlivci zvlášť, jaký typ osy mu bude při cvičení vyhovovat.

 

Jak si správně sestavit svou vlastní činku

Než si půjdete zakoupit samotnou osu na cvičení, je dobré si uvědomit, pro jaký typ cvičení jste se rozhodli. Na tomto vašem stanovisku bude stát celý výběr osy. Správnou délku osy si například vyberete podle toho, jestli ji chcete používat pro běžné vzpírání nebo si chcete pořídit bench press. Pro běžné vzpírání jsou vhodné osy o délce 160 nebo 180 cm. Pokud se však rozhodnete pro bench press na nějaké konkrétní lavici, kde její součástí jsou stojné tyče pro odkládání činky, musíte znát rozteč těchto tyčí a tomu přizpůsobit i délku osy. Většinou to bývají osy o délce 180 cm, někdy však mohou být i delší. Tloušťka osy se většinou pohybuje kolem 30 nebo 50 mm. Ty slabší osy se většinou využívají pro domácí cvičení a silnější spíše najdeme v profi posilovnách, a však samotná tloušťka hřídele není zas tak důležitá při výběru správné osy, pouze si musíme uvědomit, že k tomuto výběru je potřeba dále přizpůsobovat výběr jednotlivých kotoučů. Posledním takovým důležitým parametrem při koupi osy je, zvolit si správný typ upevnění kotoučů. Existují dva základní typy uzávěrů, které se používají nejčastěji. Jedná se o pružinové objímky, které jsou levnější a manipulace s nimi je rychlejší. Pouhým stlačením, rozevřete pružiny a stáhnutím sundáte objímku z osy a můžete okamžitě měnit kotouče. Druhý typ je upevnění závitem, což je sice zdlouhavější způsob upevnění kotoučů, za to je však pevnější. Při výměně se však musí objímka celá vyšroubovat a posléze opět celá našroubovat.

 

zpět