RehabilitačníPomůcky.cz

Rotopedy, ergometry

Rotopedy i ergometry jsou stroje na cvičení v podobě stacionárních kol, které slouží pro tak zvaný aerobní trénink. Můžeme jim tedy také říkat kardio - trenažéry, protože při aerobním tréninku se posiluje hlavně srdce a jeho činnost. Díky tomu se zvyšuje i vitální kapacita plic, srovnává se krevní tlak a zlepšuje se fyzická kondice. Rotopedy a ergometry samozřejmě také formují postavu, hlavně v oblasti hýždí a stehen. Při cvičení totiž dochází ke spalování tuků a posílení svalů. Důležité však je, že se při cvičení šetří klouby, tudíž tyto stroje mohou používat všechny věkové kategorie. Rotopedy i ergometry umí během cvičení měřit puls, vzdálenost, kterou ujedete, rychlost jízdy, čas, který jste na stroji strávili jízdou, spotřebu energie ( buď kilojoulů nebo kilokalorií) a otáčky. Všechny tyto informace jsou společné jak pro rotoped, tak i pro ergometr. Jaký je však mezi nimi rozdíl?

Rotopedy

Rotopedy patří k jedněm z nejstarších fitness strojů pro aerobní cvičení. Oblíbili si je desítky lidí a jezdí na nich už spoustu let. Můžeme je označit jako univerzální stroje na cvičení pro celou rodinu. I když jejich největší sláva už pomalu uhasla, stále se efektivně drží na trhu fitness, mezi novými a moderními druhy aerobních trenažérů. Rotopedy se také často využívají v rehabilitačních ordinacích při rekonvalescenci po úrazech nebo operacích či při bolestech kloubů. Jejich výhodou je skladnost, oproti jiným trenažérům nezabírjí doma tolik místa.
Pro příklad si můžeme představit třeba rotoped SPORTOP B 600 s magnetickým brzdným systémem a nosností 110 kg.

Jeho základní technické parametry jsou:

- kontaktní měření tepu na rukojeti;
- nastavitelný sklon řidítek;
- výškově nastavitelné sedadlo;
- velké neklouzavé pedály;
- nejnovější magnetický brzdový systém, který zajišťuje odolnost a tichý provoz trenažéru;
- 8 úrovní zatížení


Ergometry

Ergometr je vlastně kvalitnější a efektivnější rotoped. Hlavní rozdíl ergometru od rotopedu je v brzdném systému. Ergometry jsou totiž vybaveny indukční brzdou. Ta pomáhá rovnoměrně dávkovat zátěž při cvičení, která se měří ve wattech. Což znamená, že umožňuje více poloh nastavení a tím i efektivnější a výkonnější trénink. Ergometry také často využívají rehabilitační zařízení při léčbě nebo rekonvalescenci, protože přesné měření výkonu a široká možnost nastavení zátěže, umožňují vidět jasné výsledky, podle kterých se dá léčba správně korigovat. Obsluha těchto trenažérů je velice jednoduchá a snadná. Ergometry tak mohou využít i straší lidé, kteří se chtějí udržet v kondici nebo třeba i lidé se sníženou pohyblivostí, kteří rehabilitují například po úrazech.
Představme si ergometr KETTLER E 7 s indukční brzdou, možností připojení k PC a nosností 150 kg.

Jeho základní technické parametry jsou:

- výškově nastavitelné sedadlo a sklon sedadla
- plastové pedály s klipsnami
- indukční regulace odporu šlapaní (elektromagnet)
- možnost připojení k PC přes USB
- nabídka 48 různých programů


Jednoduché shrnutí:

Rotoped je tedy funkčně dost podobný ergometru, a však nemá jeho komfort a nabídka možností je o dost menší. Za hlavní rozdíl považujeme řízení zátěže. Ergometr je řízen elektronicky (sám a přesně si nastavuje zátěž), kdežto rotoped se musí nastavovat ručně (tím nemusí dojít k přesnému nastavení hodnot pro trénink). Pro kondiční trénink se tak hodí více využívat ergometr.

 

 

zpět